Adaptacja dziecka w przedszkolu

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
 WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW

• Nie spiesz się rano przed wyjściem do przedszkola (dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
    • Pozwól dziecku zabrać ze sobą ulubioną maskotkę, będzie się czuło bezpieczniej.
    • Bądź spokojny, uśmiechnięty i opanowany rozstając się ze swoja pociechą (dziecko wyczuwa niepokój).
    • Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
    • Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli to zrobisz – będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
    • Jeżeli rozstania z mamą są bardziej bolesne , postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata.
    • Bądź słowny w obietnicach składanych dziecku (odbieraj pociechę kiedy obiecałeś przyjść – np. zaraz po obiedzie).
    • Nie strasz dziecka przedszkolem, nauczycielem czy dyrektorem (pracownicy przedszkola również pragną dobra Twojego dziecka).
    • Nie oczekuj od dziecka, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało co się wydarzyło w przedszkolu (to powoduje niepotrzebny stres).
    • Staraj się uczestniczyć czynnie w życiu przedszkola – dziecko czuje się bezpieczniej widząc Twoje dobre, otwarte relacje z nauczycielem.

Adaptacja dziecka w przedszkolu

(Dobre rady doświadczonych nauczycielek)

,,Wspomagaj dziecko miłością
dobrym słowem
Nie naginaj go nie krytykuj –
Ono i tak pójdzie własną drogą,
Drogą tworzenia”

M. Kawecki

Jak pomóc dziecku polubić przedszkole?

Najwięcej zależy od rodziców i ich postawy. Niewiele jest dzieci, które nie płaczą. Płacz przeciętnie trwa do 2 tygodni z malejącym natężeniem. Są też dzieci, które nie płaczą przez pierwsze dni a zaczynają płakać trochę później.

Większość dzieci po ukończeniu trzeciego roku życia zaczyna uczęszczać do przedszkola. I tu zaczyna się problem. W domu dziecko otoczone jest troską, uwagą i miłością najbliższych osób.
W przedszkolu wszystko jest obce:

• miejsce,
    • jedzenie,
    • zamiast mamy i taty – nauczycielki i inne dzieci.

Niektóre maluchy reagują ufnie i są zaciekawione nową sytuacją. Inne czują lęk i stają się płaczliwe, tracą apetyt. Mogą pojawić się kłopoty z zasypianiem i moczenie nocne.

Co pomoże dziecku w czasie pobytu w przedszkolu? Malec będzie czuł się pewnie i bezpiecznie jeśli będzie potrafił:

• Sam skorzystać z toalety
    • Zjeść posiłek
    • Ubrać się z niewielką pomocą dorosłego
    • Rozpoznać swoje rzeczy (np. ubranie, szafka, zabawka)
    • Przedstawić się z imienia i nazwiska

Adaptacja to na pewno trudny okres dla całej rodziny, rozstanie, płacz i jeszcze wyrzuty sumienia u rodziców. Proszę uzbroić się w cierpliwość i być konsekwentnym , zdarzy się i taka sytuacja, że dziecko trzeba będzie ubrać na siłę i przyprowadzić mimo ostrych buntów, tupania i krzyczenia, ale jeśli rodzic ulegnie – wszystko na nic. Proszę wierzyć, że nauczycielki oraz inni pracownicy przedszkola zrobią wszystko żeby dzieci nie płakały cały dzień i żeby okres adaptacji był jak najkrótszy.

Aby Twoje dziecko mówiło pięknie,
… zanim zacznie mówić,

PAMIĘTAJ!

• o karmieniu dziecka piersią (o ile jest to możliwe),
      a później łyżeczką;
    • o wczesnym przyuczaniu do picia z kubeczka;
    • o jak najwcześniejszym odstawieniu smoczka i butelki;
    • o nie dopuszczaniu do ssania kciuka;
    • gdy wyrzynają się ząbki, o podawaniu twardych pokarmów do gryzienia i przeżuwania, np.: marchewkę, jabłko, skórki z pieczywa;
    • w razie potrzeby, o oczyszczaniu nosa i uczeniu dziecka oddychania przez nos;
    • w razie wątpliwości, o korzystaniu z pomocy lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa;
    • o częstym przytulaniu dziecka, głaskaniu, śpiewaniu krótkich piosenek, czytaniu bajek; o mówieniu do dziecka prostym językiem, wyraźnie, bez zdrabniania;
      o patrzeniu w oczy dziecka, używaniu gestów i mimiki.

Wyprawka:

• kapcie,
    • pościel i piżama dla dzieci leżakujących
      (3i 4 latków),
    • ręcznik 30×30,
    • szczoteczka, kubek, pasta do mycia zębów,
    • strój gimnastyczny w worku,
    • ubranie na zmianę,
    • chusteczki higieniczne (wyciągane z paczki),
    • chusteczki mokre